Słodko, czekolada, cuda,życie,
RSS
 

Tarta czekoladowa z porzeczkami.

03 wrz
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Czerwone porzeczki,śpieszmy się je kupować, bo niedługo już znikną z krzaków i będziemy na nie czekali do ” Jana, czyli 24. czerwca „. Błyszczące, jędrne, wypełnione słońcem. Słodkie i zarazem kwaśne, łaskoczą nasze podniebienie i język. Dzisiaj zaprezentowane w prostej tarcie z dodatkiem czekolady.

Ciasto na kruchy spód: 200 g mąki, 100 g zimnego mleka, szczypta soli, 2 łyżki cukru, 1 jajko.

Z podanych składników szybko zagnieść ciasto,zawinąć w folię i wstawić na 40/60 minut do lodówki.

300 g porzeczek czerwonych albo białych, 300 g czekolady obojętnie jakiej, białej, mlecznej albo deserowej. Ważne jest aby była stosunkowo duża zawartość masy kakaowej. Ja zmieszałam białą czekoladę z deserową, wykorzystałam resztki znalezione w szafce na słodycze, 5o g wysokoprocentowej, gęstej śmietany, 80 g miękkiego masła.

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni, tortownicę albo formę do tarty około 24 cm wykładamy papierem do pieczenia i wyklejamy ciastem, tworzymy brzegi. Na ciasto wysypujemy suchy groch albo fasolę, aby je obciążyć i pieczemy około 30/40 minut. Studzimy i usuwamy fasolę, groch.

Porzeczki myjemy, usuwamy zielone gałązki. Czekoladę rozpuszczamy na parze wodnej, dodajemy masło i śmietanę. Dobrze mieszamy. Dodajemy porzeczki, mieszamy. Czekoladową masę przekładamy na upieczony spód ciasta. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Po wyjęciu ozdabiamy porzeczkami.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii, przepisy

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • Facebook
  • Nasza Klasa
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×